Jakou koupit rukavici

případně jiné softballové vybavení?

Jedním z nejčastějších dotazů rodičů bývá, jestli je nutné mít vlastní softballovou rukavici. U starších pokročilejších hráčů, kteří již hrají nějakou pravidelnou t-ballovou či softballovou soutěž je to určitě nezbytností. U nových zájemců není ale třeba spěchat. Rodičům doporučujeme, aby chvíli počkali, zdali se bude jejich dětem sport líbit, jaký projeví zájem a jakou budou mít vytrvalost v docházce na tréninky a při účasti na turnajích. Ve 2. - 3. třídě hrají navíc převážně beeball či jinou variantu pálkovacích her bez rukavic. Erárních rukavic, se kterými si mohou své dovednosti zkoušet a rozvíjet, máme dost.

Teprve s přechodem do t-ballu ve věku 9 - 10 let (4. - 5. třída) a s přibývajícími tréninky, soustředěními a turnaji je dobré mít rukavici vlastní. Prosíme všechny rodiče touto cestou, nekupujte rukavici sami! Můžete ji sice koupit za příznivou cenu, ale také z naprosto nevhodného materiálu – koženky. Koženkové rukavice nevydrží ani jednu sezónu – jejich vlastností je, že se kolem řemínků trhají.

Vhodný výběr rukavic najdete na webu schoolsport.cz, ze kterého občas (např. před Vánocemi či před zahájením sezóny) provádíme hromadné objednávky, u kterých alespoň ušetříte poštovné. Pro rodiče, kteří přesto chtějí objednat rukavici sami, doporučujeme, aby zvolili dobrou velikost a materiál – v každém případě raději kupte rukavici celokoženou, která se cenově pohybuje kolem 1500,- Kč. Doporučené velikosti jsou pro t-ball a coachball – 11“, žáky – 11,5“, kadety – 12“. Až budou vaše děti hrát za juniory, jistě si budou už umět vybrat rukavici sami.

Další softballové vybavení

Dalším dotazem je, zda koupit hned pálku případně jakou. Radíme s pálkou čekat ještě déle než s rukavicí. Jednak její výběr je obtížnější – podle velikosti a síly hráče, ale také jeho dovedností. V mladším věku koupíte na podzim pálku a do začátku sezóny na jaře z ní hráč „vyroste“, nebo koupíte delší a těžší a on ji „neutáhne“ a místo aby naplno švihal, tak se s ní trápí. Bylo by dobré vybírat pálku již podle nějaké, s jakou už zkoušel odpalovat a s jakou mu to jde. A hlavně je spousta jiných věcí, kterým by bylo potřeba věnovat přednost:

 • kalhoty k dresu – podle našich zvyklostí bílé (od cca 500,- Kč pro ty nejmenší hráče, jinak od 650,- Kč. Pozor při výběru velikosti!)
 • pálkařská helma s mřížkou (cena kolem 1800,- Kč)
 • slajdovací kalhoty (pod ty dresové pro zvýšení komfortu při skluzu na metu, cena od 550,- Kč)
 • pálkařské rukavičky (350,- Kč pro nejmenší, jinak 500,- Kč a víc) – pro zkušenější hráče
 • funkční podvlékací tričko (nejlépe klubové)
 • i ty pálky nakonec stojí i 1800,- Kč a víc

Nebojte, bude toho časem hodně, takže není kam spěchat. Za to, pokud vašim dětem zájem o náš sport vydrží, tak budete mít vděčné dárky na vánoce a všechny narozeniny. Pokud si nebudete vědět s něčím rady, obraťte se na trenéry či vedoucí družstev. Rádi vám jistě poradí, co se aktuálně nejvíc pro vaše děti hodí. Můžete také využít klubový facebookový bazar nepotřebného vybavení.

Locos Břeclav

 • Oddíl softballu TJ Lokomotiva Břeclav, pobočný spolek
 • Veslařská 2753/1a, 690 02 Břeclav
 • IČ: 06804462
 • účet č. 2801391231/2010

 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.