Základní info pro rodiče

Softballový oddíl Locos Břeclav

Softballový oddíl Locos Břeclav je pobočným spolkem TJ Lokomotiva Břeclav. Děti jsou kromě toho registrovány i jako členové t-ballových či softballových kroužků v rámci Duhovky SVČ Břeclav. Ze školního kroužku působícího zpočátku jen při ZŠ Slovácká Břeclav jsme však během let vyrostli do středně velkého oddílu a v mládežnických družstvech se nám podařilo odchovat několik reprezentantů, účastníků kadetských, juniorských i seniorských mistrovství Evropy i světa, kteří spolu s ostatními nejstaršími hráči tvoří základ extraligového družstva mužů.

  Hráči do 3. tříd ZŠ

  beeballisté

  Nejmladší kategorií jsou beeballisté – hráči do 3. tříd ZŠ. Nábory do školních kroužků provádíme vždy na začátku školního roku a kroužky se snažíme zřizovat na 7 základních školách (v Břeclavi na ZŠ Slovácká, ZŠ Kupkova a ZŠ Na Valtické a dále v Hruškách, Hlohovci, Ladné a ve Tvrdonicích). Začínající hráči si nejprve vyzkouší své dovednosti ve školních pálkovacích soutěžích, v nichž pořádáme každoročně minimálně 3 turnaje pro každou kategorii a nejlepší školní týmy se účastní i Mistrovství České republiky. V minulosti se nám na tomto poli podařilo dosáhnout několikrát na zlaté medaile (v roce 2010 ZŠ Slovácká a 2015 ZŠ Kpt. Nálepky ChNV). V poslední době získaly bronz v roce 2018 ZŠ Slovácká a 2019 ZŠ Hlohovec.

  Hráči 9 - 10 let

  družstvo t-ballu

  Teprve v 9 - 10 letech hráče, kteří jsou šikovnější, ale hlavně ty, kteří o hru projevují větší zájem, zařazujeme do družstva t-ballu. Děti sice trénují dál ve svém školním kroužku, ale výběr zájemců z jednotlivých škol již reprezentuje náš softballový oddíl v oblastní lize t-ballu, kde se utkávají s družstvy jiných softballových oddílů Moravy (i Slovenska) – SK Sever Brno, Snails Kunovice, Olympia Blansko, Trnava Panthers (v roce 2019 se turnajů účastnili i Hroši z Havlíčkova Brodu). Pro malé t-ballisty během zimní přípravy chystáme alespoň jedno společné soustředění měsíčně, jako přípravu na oblastní turnaje.

  Hráči 10 - 11 let

  družstvo coachballu

  Hráči 10 - 11ti letí spolu vytváří družstvo coachballu – variantu hry, kdy hráči odpalují nadhozy vlastního trenéra. V této kategorii se již účastníme celostátní ligy coachballu. Kromě tréninků školních kroužků pořádáme pro tyto hráče již i jeden trénink týdně navíc. Je to již kategorie, která se začíná připravovat na své účinkování v ligách mládeže pořádaných Českou softballovou asociací. 

  žákyně, žáci, kadetky, kadeti, junioři, muži

  Dále podle věku pokračují hráči v kategoriích:

  • žákyně, žáci
   12 - 13 let
   tréninky 2x týdně; soutěže oblastní a celostátní liga
  • kadetky, kadeti
   14 - 16 let
   tréninky 3x týdně; soutěže oblastní a celostátní liga
  • junioři
   14 - 20 let
   tréninky 3x týdně; celostátní liga juniorů, 2. liga mužů
  • muži
   15 a více let
   tréninky podle soutěže; 3. liga mužů, 2. liga mužů, extraliga mužů

  Zde se již jedná o klasický softball s odpalováním míčku nadhozeného soupeřovým nadhazovačem, přizpůsobený jednotlivým věkovým kategoriím.

  Cesta do extraligy, případně do reprezentace, mládežnické či dospělácké, je dlouhá. Kromě jisté dávky šikovnosti je potřeba hodně vytrvalosti v tréninku. Sport v mladých lidech pěstuje spoustu dobrých vlastností pro život, budeme proto rádi, když na této cestě budete své děti podporovat.

  Předem prosíme, ať softball neslouží jako páka ke zlepšování školních výsledků. Buďme rádi, že se děti hýbají. Zákazy tréninků či turnajů nebývají příliš účinné a občas vedou k předčasnému ukončení sportování.

  Locos Břeclav

  • Oddíl softballu TJ Lokomotiva Břeclav, pobočný spolek
  • Veslařská 2753/1a, 690 02 Břeclav
  • IČ: 06804462
  • účet č. 2801391231/2010

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.